راههای افزایش عمر لوازم برقی

 نکاتی که در خصوص استفاده صحیح از این دست لوازم بیان شده کمک می کند که شما در خراب نشدن دستگاه برقی تان خوش شانس تر باشید در زمانی که یک کالایی را خریداری می کنید ، اولین کاری که انجام می دهید چیست؟ مطمعنا اکثر شما پاسخ خواهید داد که دستگاه را از کارتن خارج کرده و برای مشاهده چگونگی کار دستگاه آنرا به برق می زنم.متاسفانه اگر این پاسخ شما باشد شما در گروه بدشانس ها قرار دارید. پیشنهاد می کنیم قبل از استفاده از هر دستگاه برقی و پیش از وصل کردن آن به برق ،دفترچه راهنمای آنرا بطورکامل مطالعه کنید . درست است که ما ایرانی ها خیلی زیاد علاقه ای به خواندن نداریم اما چاره ای نیست . دستگاهی را که یکبار خرید می کنید می خواهید استفاده کنید و عدم اطلاع از چگونگی کارکرد آن نه تنها ممکن است به خودتان و دستگاه آسیب برساند بلکه ممکن است بسیاری از قابلیت های آنرا ندانسته و هرگز از امکانات موجود آن استفاده نکنید. در مطالعه دفترچه راهنمای کالا ، به نحوه اتصال قطعات بهم توجه بیشتری کنید .

 در بسیاری از کالاها حداکثر زمان استفاده مشخص شده مثلا معین شده که حداکثر زمان استفاده از مخلوط کن بطور نمونه 1 دقیقه است . این یعنی روشن بودن مداوم بیش از یک دقیقه موجب آسیب به بخش های دستگاه خواهد شد . در این صورت برای استفاده بایستی در بازه های زمانی مشخص به دستگاه استراحت داده و پس از این زمان مجدد می توانید از دستگاه استفاده کنید . این درمورد کالاهایی مثل جاروبرقی و حتی لباسشویی نیز وجود دارد . در صورت نیاز به استفاده مستمر پیشنهاد می کنیم پس از یکبار استفاده از لباسشویی حداقل یکی دو ساعت را به دستگاه استراحت داده و مجددا از آن استفاده کنید. در استفاده از جاروبرقی پس از جاروکردن یک اتاق ، چندین دقیقه آنرا خاموش کرده و سپس مکان دیگری را با آن جارو کنید . پس از گرم کردن غذا در مایکروفر ، برای گرم کردن و استفاده مجدد یکی دو دقیقه صبر کنید. نوسانات برق ، یکی دیگر از علل خرابی ها است . افزایش و یا کاهش ناگهانی ولتاژ برق ممکن است بسیار کم اتفاق بیافتد اما وقوع آن ممکن است موجب ایجاد مشکل در ادامه کار دستگاه شود .پیشنهاد می کنیم از دستگاههای محافظ برق برای لوازم برقی که دایما روشن هستند مانند یخچال استفاده کنید . اگرچه راه بهتر و البته پرهزینه تر استفاده از یک ترانس محافظ و اتوماتیک در ورودی برق به منزل می باشد .این ترانس ها نوسانات برق را بطور کل قبل از ورودبه منزل کنترل می کند و تمام لوازم برقی داخل منزل از این حیث بیمه می شود .  ترانس محافظ در صورت افزایش و یا کاهش ناگهانی برق ، جریان برق را قطع کرده و در صورتی که ترانس قابلیت تنظیم اتوماتیک را داشته باشد کاهش و یا افزایش برق را نیز جبران کرده و مثلا زمانی که برق به 214 ولت می رسد آنرا افزایش داده و به 220 ولت تبدیل می کند . در مصارف خانگی عمدتا از ترانس های 4 تا  10کیلووات استفاده می شود که می توان در زمان خرید این کالا با توجه به میزان برق مصرفی در منزل از فروشنده راهنمایی بگیرید .

 ازلوازم خانگی نباید در کاربردهای تجاری استفاده نمود (مثلا رستوران ها ، هتل ها ، قنادی ها و ...). لوازم خانگی عموما بایستی در داخل منزل استفاده شود و نه در محیط باز

 نگهداری صحیح و مناسب ، تمیز نمودن دایم نیز از دیگر موارد افزایش عمر دستگاه می باشد . پرشدن بیش از حد کیسه جاروبرقی موجب فشار بیش از حد به موتور دستگاه شده ، صدای آنرا افزایش داده و احتمال از کار افتادن آنرا به حداکثر می رساند . آیا می دانید بسیاری از فیلتر های جاروبرقی بایستی در بازه های زمانی مشخص شسته شده و مجددا در داخل دستگاه قرار گیرد. دستگاههایی مثل ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی نیز فیلترهایی دارند که می بایست تمیز شده و مجددا در داخل دستگاه نصب گردد. این فیلتر ها بصورتی طراحی شده که معمولا در دسترس هستند و تمیز نمودن آن توسط استفاده کننده به آسانی قابل انجام است و نیازی به مراجعه سرویسکار ندارد . مثلا در لباسشویی این فیلتر معمولا پشت قاب پلاستیکی در قسمت جلو و پایین دستگاه قرار دارد . درجاروبرقی ها نیز فیلترهای ابری روی یک محافظ پلاستیکی نصب شده است . پر شدن محفظه فریزر از برفک ، نه تنها موجب افزایش مصرف برق دستگاه یخچال فریزر شده بلکه به کمپرسور دستگاه نیز فشار اضافی وارد خواهد کرد .

همچنین باید گفت در نبود مدت طولالی در منزل دستگاههایی نظیر تلویزیون و لوازم صوتی را از برق جدا کنید.این امر موجب می شود که دستگاهها از حال استندبای یا آماده باش خارج شده وجریان برق آنها قطع گردد.

یکی دیگر از موارد استفاده از رابطهای چند راهی کلید دار است که موقع قطع برق از این کلید استفاده نمایید.این امر موجب می شود سیم برق و پریز و جرقه های ناشی از اتصار آنها به برق جلوگیری نموده وعمر دستگاهها را طولانی نماید.محل قرارگیری فیلتر تصفیه در ماشین لباسشویی


/ 0 نظر / 110 بازدید