بررسی ساختار و نحوه عملکرد TFT LCD

ساختار و نحوه عملکرد TFT LCD
بطورکلی کلیه pixel ها در LCD بر حسب شماره سطر و ستونی که در آن قرار گرفته اند، آدرس دهی می شوند .زمانی که همه pixel هایی که در یک سطر قرارگرفته اند با یک ولتاژ منفی تحریک شوند و همه pixel هایی که در یک ستون قرار گرفته اند با یک ولتاژ مثبت شارژ شوند ، آن پیکسلی که در تقاطع این سطر و ستون قرار گرفته است بالاترین ولتاژ را دریافت کرده و سوئیچ می شود.ایراد این حالت این است که همه پیکسلهایی که در آن سطر و ستون قرار گرفته اند میزان کمی از آن ولتاژ را دریافت می کنند و اگرچه بطور کامل سوئیچ نمی شوند ولی حالت سایه روشن پیدا می کنند.
این مشکل در تکنولوژی TFT رفع شده است . به این ترتیب در TFT هر pixel با ترانزیستور مربوط به خودش سوئیچ می شود. این امر این امکان را به هر pixel می دهد که جداگانه کنترل شود.در واقع در این تکنولوژی هر pixel یک خازن کوچک است : یک ترانزیستور در جلو، یک لایه شفاف در عقب و یک لایه کریستال مایع در بین آنها قرار دارد.  
مزایای مانیتورهای TFT
-   بدون تشعشع: به دلیل عدم استفاده از لامپ تصویر و مکانیزم تفنگ الکترونی و ولتاژ بالا (High Voltage) این مانیتورها هیچ گونه امواج الکترومغناطیسی با طول موج کوتاه که برای سلامتی بسیار مضر و خطرناک هستند تولید نمی کنند و این در حالی است که سازندگان مانیتورهای معمولی، عمده تلاش خود را معطوف به کنترل و کاهش سطح انتشار این امواج داشته اند و ایجاد استاندارد TCO با این هدف بوده است. به نظر می رسد با توجه به اهمیت سلامت کاربر، این مزیت خود به تنهایی می تواند برای جایگزینی مانیتورهای معمولی TFT-LCD کفایت کند.
-  مصرف انرژی بسیار پائین: به دلیل اینکه ایجاد تصویر در این مانیتورها اساسا" توسط عناصر نیمه هادی صورت می گیرد، مصرف انرژی این مانیتورها بسیار پائین است.
- عدم لرزش تصویر: بدلیل اثرپذیری پرتو الکترون (پرتویی که توسط تفنگ الکترونی در لامپ تصویر (CRT) ایجادکننده تصویر می باشد) از امواج الکترومغناطیس محیط کار(Noise) که توسط سایر دستگاههای برقی و الکترونیکی تولید می شوند، لبه های تصویر در مانیتور معمولی دارای لرزش می باشند، برای رفع این مشکل در مانیتورهای معمولی فرکانس نمایش تصویر را بالا می برند تا این لرزش ها توسط چشم انسان قابل مشاهده نباشد که نهایتا" این امر باعث ایجاد هاله در لبه های تصویر می شود. در صورتی که در مکانیزم TFT-LCD به دلیل اینکه هرنقطه تصویر توسط یک عنصر نیمه هادی که به طور فیزیکی به آن اختصاص دارد ، ایجاد می شود، بدون نیاز به بالا بردن فرکانس نمایش تصویر، هیچگونه لرزش و یا هاله ای در تصویر وجود ندارد و این باعث بالا رفتن قابل ملاحظه کیفیت تصویر می شود.
- وضوح تصویر: در مانیتورمعمولی، محدودیت های مکانیزم تفنگ الکترونی عملا" باعث محدودیت در کاهش فاصله نقاط تصویر می شود. در صورتی که در تکنولوژی TFT-LCDبا استفاده از فناوری ساخت نیمه هادی های مختلف این فاصله به حداقل رسیده و تصویر دارای وضوح خیره کننده ای می باشد.
-  رنگ های واقعی: در تکنولوژی TFT-LCDرنگها از ترکیب سه رنگ اصلی توسط سه عنصر نیمه هادی ایجاد می شوند لذا با توجه به دقیق بودن طول موج رنگ ایجاد شده توسط عنصر نیمه هادی، رنگها کاملا" طبیعی و واقعی می باشند. درحالیکه چون نور و رنگ در مانیتور معمولی (CRT) توسط مواد شیمیایی فلورسانس تولید می شود، اولا" رنگ ها دقیق و واقعی نبوده وثانیا" در طول زمان به دلیل پائین آمدن تدریجی حساسیت این مواد شیمیایی، رنگها تغییر کرده و شفافیت آنها کاهش می یابد.
- درخشندگی تصویر: درلامپ تصویر(CRT) ، درخشندگی و وضوح تصویر (Contrast) بستگی به شدت پرتو الکترون تابش شده به صفحه تصویرو حساسیت مواد شیمیایی فلورسانس آن دارد و چون سطح انتشار پرتوهای الکترومغناطیس مضر نیز با افزایش شدت پرتو الکترون، افزایش می یابد. لذا سازندگان ناگزیر به کنترل شدت پرتو الکترون و نتیجتا" محدودیت درخشندگی تصویر هستند. اما در مانیتورهایTFT-LCD به دلیل عدم وجود چنین محدودیتی درخشندگی تصویر بالاتر و برتر می باشد.
-  عمر مفید طولانی: لامپ تصویر (CRT) ذاتا" دارای نرخ استهلاک بالایی بوده و کیفیت تصویر آن در طی استفاده کاهش می یابد. این امر به دلیل کاهش سطح حساسیت مواد شیمیایی فلورسانس صفحه تصویر و نیز کاهش قدرت تفنگ الکترونی می باشد. درصورتی که عناصر نیمه هادی که تولید کننده تصویر در مانیتورTFT-LCD می باشد، دارای عمر مفید طولانی تر و بدون افت کیفیت تصویر هستند.
-  اندازه واقعی تصویر: به دلیل محدودیت های استفاده از لامپ تصویر (CRT) برای مانیتور، اندازه واقعی تصویر در این گونه مانیتورها کمتر از اندازه نامی آنها است، درصورتی که نمایشگر TFT-LCD از تمامی سطح بهره مند بوده و اندازه واقعی تصویر دقیقا" به اندازه نامی آن است
- کم حجم، سبک : نمایشگرهای TFT-LCD دارای وزن و حجم کمتری نسبت به لامپ تصویر (CRT) می باشد.

/ 0 نظر / 328 بازدید