مدل های مختلف LCD و تفاوت های آنها!

تلویزیون های LCD تقریبا سه چهارم بازار تلویزیون را در اختیار دارند . با این حال همه آنها یکسان طراحی و ساخته نمی شوند .

تفاوت های مهمی در تکنولوژی ساخت آنها وجود دارد که اکثر فروشنده ها و شرکت ها ، هنگام خرید شما ، در مورد آن صحبتی نمی کنند . در صورتی که شما اطلاعات کافی در مورد آنها داشته باشید حتما در تصمیم گیرتان اثر خواهد گذاشت .

وقتی صحبت از تکنولوژی طراحی تلویزیون های LCD می شود ، دو مدل مورد بحث قرار می گیرد. مدل (VA (Vertical Alignment و ( IPS (In Plane Switching. در حقیقت تفاوت این دو مدل در نحوه قرارگیری و چیدمان کریستال های مایع می باشد . بر خلاف VA ، مدل IPS بصورت افقی مرتب سازی شده است .

 

 

تکنولوژی VA دارای نکات مثبتی است به عنوان مثال در تجمع سازی نور و رنگ مشکی کیفیت مناسبی دارد . با این حال تفاوت اصلی که در این دو مدل بوجود می آید در ساختار Pixel آنها است . تکنولوژی VA از ساختاری به نام فیلد الکتریکی غیر همگن استفاده می کند . در این ساختار برای هر pixel ، دو ترانزیستور استفاده می شود . این ساختار در مدل IPS بصورت همگن است که باعث حرکت دادن راحت و موثرتر مایع کریستال می شود . این عمل باعث دو اتفاق مهم می شود. سرعت پاسخگویی بسیر سریع و وسعت دید زیاد که باعث می شود که تصاویر روشن را بدون لرزش و اشکال ، دریافت کنیم .اثر قابل لمس تکنولوژی IPS بوجود آمدن تصاویر زنده تر و واقعی تر می باشد . از دیگر تفاوت هایی که بین مدل VA و IPS وجود دارد و قابل آزمایش برای خریداران می باشد ، این است که هنگام لمس صفحه تلویزیون در IPS تصویر هیچ تغییری نمی کند ولی با توجه به ساختار عمودی VA این تغییر در آن به راحتی قابل مشاهده است . این مساله برای خانواده هایی که بچه های کم سن و سال دارند مهم می باشد . بچه ها بدون هیچ نگرانی از خراب شدن صفحه نمایش تلویزیون می توانند به آن دست بزنند و شما هیچ تغییری در رنگ و نور تصویر نگام لمس آنها نخواهید دید .

از دیگر استفاده های این مزیت ، استفاده از آنها در هنگام ارائه مطلب می باشد شخصی که مطلبی را ارائه می دهد می تواند بدون نگرانی به صفحه نمایش دست زده و به نقطه مشخص ارائه خود اشاره کند . با توجه به همین مزیت بسیار مهم است که شرکت Apple برای ساخت موبایل های iPhone خود از صفحه نمایش های IPS‌ استفاده می کند .

مزیت بسیار مهم دیگر این تکنولوژی ثابت بودن کیفیت تصویر در زاویه های مختلف است. همانطور که در ابتدای صحبت تاکید شد ، تکنولوژی VA برای هر پیکسل از دو ترانزیستور استفاده می کند همین عامل و تفاوت ساده ! باعث افزایش مصرف انرژی در VA شده و تفاوت قابل ملاحظه ای با IPS بوجود آورده است .

در انتها می توان به توجه بیشتر گرافیست ها در انتخابشان تاکید کرد . این گروه از کاربران به راحتی تفاوت کیفیت تصاویر و رنگ ها را با توجه به حساسیت کارشان ، مشاهده می کنند . پس در هنگام انتخاب و خرید تلویزیون فراموش نکیند که به این نکات توجه کرده و نگران دست زدن و فشردن صفحه نمایش تلویزیون نباشید !

/ 0 نظر / 27 بازدید